Cam Sanatı

Antik çağlardan beri birçok eşyanın yapımında kullanılan cam, insan yapımı ve doğal cam olmak üzere ikiye ayrılır. Obsidyen olarak adlandırılan doğal camın yanı sıra, insan yapımı cam, ilk kez Mısırlılar ve Finikeliler tarafından M.Ö. 2500’lü yıllarda üretilmiştir. Süsleme amacıyla kullanılan cam boncuklar takılarda kullanılan kıymetli taşların yerine yerleştirilmek için üretilmiştir.

Kadim taihiyle cam, günümüzde üzerinde bulunduğumuz topraklarda, geleneksel olarak bir çok zanaatkar ve sanatçı tarafından eserlere dönüştürülmeye devam etmektedir. Önemli bir kültürel öğe olduğu düşünüldüğünde ise, bir cam eserinde bulunan öğelerin güçlü bir aktarım aracı olduğu görülebilir. Bu sebeple de cam ürün tasarımlarımızda, kendi kültürel miraslarımızdan ilhamla, Antik Dönem, Osmanlı-Selçuklu ve Cumhuriyet dönemlerini seçiyoruz. Kültürün sembollere, sem- bollerin tasarıma, tasarımın ise cam ile dönüştüğü koleksiyonumuzda, zamanın ruhunu sizlerle deneyimlemeyi amaçlıyoruz.

Categories

Bu web sitesi, Ankara Kalkınma Ajansının Desteklediği ‘‘Ankara Markalı Ürünler ve El Sanatları Merkezi’’ projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk destek yararlanıcısına aittir ve T.C. Ankara Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.

Sınırlı Sorumlu Ankara Tasarım ve El Sanatları Merkezi Küçük Sanat Kooperatifi

Kale Mahallesi Can Sokak No:24/A Altındağ /Ankara

Atölyeler

Koleksiyonlar

Copyright © 2020 Ankara Tasarım ve El Sanatları Merkezi