Nurettin Cebeci

Türk siyasetinin önemli isimleri ve sanatçılar için ürettiği ayakkabılarla tanınan Ankara’nın emektar kunduracılarından 81 yaşındaki Nurettin Cebeci, mesleğini tutkuyla yapmaya devam ediyor.Türk siyasetinin önemli isimleri ve sanatçılar için ürettiği ayakkabılarla tanınan Ankara’nın emektar kunduracılarından 81 yaşındaki Nurettin Cebeci, mesleğini tutkuyla sürdürüyor.

Aralarında Bülent Ecevit, Kenan Evren gibi dönemin siyasileri ile Zeki Müren, Adnan Şenses ve Ankara Radyosu ses sanatçılarının da bulunduğu isimlere yaptığı ayakk- abılarla ‘Protokol Kunduracısı’ lakabını alan 67 yıllık ayakkabı ustası Nurettin Cebeci, Ziya Gökalp Caddesi’ndeki 21 metrekarelik dükkânında mesleğini icra etmeye devam ediyor. Özellikle Cebeci-Kızılay güzergâhında yürüyenlerin yakından tanıdığı ve her gün önünden geçtiği Bale Kundura’nın sahibi Cebeci, “Ben bu dükkânda Türkiye’yi tanıdım” diye başlıyor yaşam hikâyesini anlatmaya. Artvin’in Gürcistan sınırına yakın bir köyünde geçen çocukluk döneminin ardından, ekonomik sorunlar nedeni- yle eğitim hayatına devam edemedi. İstanbul’daki ayakkabı ustası bir akrabasının yanına gitme kararını aldığında meslek hayatına ilk adımını atmış oldu.

12 yaşında İstanbul’da başladığı ayakkabıcılığı, Ankara’ya taşıdı. 1960’lı yıllarda evlerinin de bulunduğu Cebeci’de açtı ilk dükkânını. Birkaç yıl sonra şimdiki yerine taşındı ve kendi soyadını verdi kundura dükkânına. Ama semtin adı da aynı olduğu için marka adını değiştirme ihtiyacı duydu. Tam bu dönemde “Türkiye’de bale ayakk- abısı yapılır mı” tartışmaları başlamışken, Londra’dan gelen bir ayakkabının aynısını yaptı. Ancak işleri henüz tam oturmadığı için seri üretime geçme kararından vazgeç- ti ama isim baki kaldı. 54 yıldır aynı dükkânda, aynı kaliteyle hizmet veren Cebeci, “Bale sanatı, nezaketi anlattığından dükkânın adını bale koyduk” diyor.

“Bale Kundura” adıyla yıllarca üst düzey siyasi ve askeri isimlerle sanatçılara kendi eliyle ayakkabılar yapıp, giydirdi. Ancak fabrikasyon üretimin artması, el işçiliğinin olduğu her alanda olduğu gibi meslek hayatında yarım asrı devirmiş ayakkabı ustasını da dara soktu. Tüm olumsuzluklara rağmen her gün dükkânını, ilk günkü heyecanla açan 80 yaşındaki Cebeci, şöyle özetliyor hayatını:

“Şimdilerde, ayda bir çift ayakkabı satamadığım oluyor. Sadece ben değil, piyasa böyle. Alışveriş merkezleri çoğaldı, biz kabuğumuzda kaldık. Ama ben kendime bakınca mutlu oluyorum. Uğraştım, çabaladım, gezdim, öğrendim. Önemli olan yaşa- mayı sevmek.”

İçlerinde el yapımı ayakkabıların bulunduğu ‘Bale Kundura’ logolu özel üretim kutu- ların duvarlarda dizili olduğu ve vitrinde ayakkabılar ile Cebeci’nin seyahatlerinden getirdiği hediyelik eşyaları sergilediği 21 metrekarelik dükkan için turistler, “Müze gibi” diyor.

Cebeci, ayakkabı giydirdiği ünlü isimlerin fotoğraflarını, kendisine gönderilen tebrik kartlarını, dükkânında kendisini ziyaret edenlerin çektirdiği anı fotoğraflarını da saklıyor.

15 / 15

Bir cevap yazın

Required fields are marked

Bu web sitesi, Ankara Kalkınma Ajansının Desteklediği ‘‘Ankara Markalı Ürünler ve El Sanatları Merkezi’’ projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk destek yararlanıcısına aittir ve T.C. Ankara Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.

Sınırlı Sorumlu Ankara Tasarım ve El Sanatları Merkezi Küçük Sanat Kooperatifi

Kale Mahallesi Can Sokak No:24/A Altındağ /Ankara

Atölyeler

Koleksiyonlar

Copyright © 2020 Ankara Tasarım ve El Sanatları Merkezi